• Kratičká zpráva o morové nákaze - v jazyce 21. století

Autor: Jan Amos Komenský, vydal: Poutníkova četba, rok: 2020, měkká vazba, formát: 210x150, 32 stran.

Má Bible co říci k dnešní epidemii koronaviru, nebo o takových situacích mlčí? Máme propadat strachu, nebo existuje naděje? Jak se máme chovat, aby se to Pánu Bohu líbilo? Drobné dílo J. A. Komenského sepsané ve vyhnanství v polském Lešně, za morové rány, která město během Komenského pobytu postihla, nám pomáhá nalézt odpovědi.

Má Bible co říci k dnešní epidemii koronaviru, nebo o takových situacích mlčí? Máme propadat strachu, nebo existuje naděje? Jak se máme chovat, aby se to Pánu Bohu líbilo?

Drobné dílo J. A. Komenského sepsané ve vyhnanství v polském Lešně, za morové rány, která město během Komenského pobytu postihla, nám pomáhá nalézt odpovědi. Ve své praktické příručce si Komenský, který byl zaskočen barbarským chováním místních obyvatel, klade tři otázky ohledně epidemie:

  • Kde hledat příčinu epidemie a jak o ní smýšlet?
  • Co dělat v době nákazy a čeho se vyvarovat?
  • Jak se chovat k lidem zasaženým nákazou?

Odpovědi na tyto otázky Komenský hledá v Písmu svatém a právě proto je „Kratičká zpráva“ dílem až překvapivě nadčasovým a rozhodně přináší porozumění i povzbuzení nejen nám křesťanům, ale všem lidem 21. století, kteří jsme toho času zasaženi podobnou ranou.

 

Komenský řílá: Z naší kratičké zprávy, kterou jsme sepsali o morové nákaze, mohou všichni snadno pochopit, že když chceme my, Čechové, křesťansky pečovat o lidi postižené morovou ranou a sloužit jim, nedopouštíme se žádné neslušné opovážlivosti ani všetečné lehkomyslnosti. Naopak tím plníme svou křesťanskou povinnost, k níž nás sám Pán Bůh zavazuje svým slovem. Přitom chceme mít správné názory na Boží řízení morové rány a při vykonávání jeho vůle se rádi s plnou důvěrou svěříme do jeho moudré péče. S tímto zbožným, prozíravým a skutečně křesťanským rozhodnutím můžeme mít pokojné a čisté svědomí…

Napsat recenzi

Poznámka: Nepoužívejte HTML tagy!
   Špatný           Dobrý

Kratičká zpráva o morové nákaze - v jazyce 21. století

  • 59 Kč